Karpaz Meslek Lisesine Hoşgeldiniz...
OKUL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN CUMALİ AVCININ MESAJI

OKUL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN CUMALİ AVCININ MESAJI

NEDEN KARPAZ MESLEK LİSESİNİ TERCİH ETMELİYİZ ?

Detay
TURİZM BÖLÜMÜ MUTFAK ÇALIŞMASINDA

TURİZM BÖLÜMÜ MUTFAK ÇALIŞMASINDA

Turizm Bölümü

Detay
KARPAZ MESLEK LİSESİNE HOŞGELDİNİZ...

KARPAZ MESLEK LİSESİNE HOŞGELDİNİZ...

Karpaz Meslek Lisesi

Detay
KARPAZ MESLEK LİSESİ GÜREŞTE ŞAMPİYON

KARPAZ MESLEK LİSESİ GÜREŞTE ŞAMPİYON

Şampiyon

Detay

Uygulamalı Derslerimiz

Uygulamalı derslerimiz ile başarı en üst düzeyde.

Kitap ve Kütüphanemiz

Kitap ve Kütüphanemiz en güncel seviyede.

Öğretmenlerimiz

Meslek ile iç içe öğretmen kadaromuz ile başarı.

Staj ve Uygulamalar

Staj ve Uygulamalı derslerimiz ile mesleki pekiştirme.

25.02.2021 00:00:00

OKUL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN CUMALİ AVCININ MESAJI

KARPAZ MESLEK LİSESİ       

Karpaz Meslek lisesi 1990 yılında inşa edilmiş ,  bölgemizdeki tek meslek lisesidir. İlk olarak 1991 Yılında  2 Bölüm ve 41 öğrenciyle Eğitim Öğretim hayatına başlamıştır. Geçen Zaman içerisinde , kendi alanında büyüyerek akademik ve fiziki yapısıyla gelişmiştir . Bu gün ise 7  meslek alanda 166 öğrenciye eğitim vermektedir. Elektrik/Elektronik Teknolojisi , Motorlu Araçlar Teknolojisi , Bilişim Teknolojileri  , Mobilya ve iç Mekan Tasarımı , Yiyecek İçecek ve Konaklama Hizmetleri , Saç Bakımı ,Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanlarıyla , bünyesinde en çok program barındıran Meslek Lisesi pozisyonundadır. Öğrencilerimiz bu bölümlerde hem alanlarıyla ilgili eğitim almakta hem de üretim yaparak bir şey üretmenin hazını yaşamakta ayrıca okulumuza katkı sağlamaktadırlar.

Okulumuz bölgemiz  ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu meslek alanlarına bilgi-beceri ve  teknolojiyle donanmış insan gücü yetiştirmekte aynı zamanda değişen ihtiyaçlara yönelik cevap verme noktasında da iş gücü kalitesini artırmaktadır. Bu nedenle de bölgemizde stratejik bir konuma sahiptir.

Öğrencilerimiz erken yaşta aldıkları mesleki eğitimle iş hayatına yaşıtlarından onlarca adım önde başlamaktadırlar. Mesleki eğitimlerinin yanında çeşitli proje ve yarışmalara da katılan öğrencilerimiz sosyal ve kültürel anlamda kendilerini geliştirerek ufuklarını açar , üretkenliklerini zenginleştirirler .

Aldıkları çok yönlü eğitim sonrası donanımlı bir şekilde mezun olan öğrencilerimiz  kendi alanlarında ara eleman ve teknisyen olarak çalışabilmekte veya kendi işyerlerini açma imkanı yakalamaktadırlar . Ayrıca KKTC üniversitelerinde 2 yıllık programlara sınavsız , 4 yıllık programlara da sınavla kayıt yapma hakkına sahiptirler.

Turizm ve Otelcilik Bölümümüz , 2010 Yılında “Avrupa Otelcilik ve Turizm Okulları” Birliğine Üye olmuş ve bu saye de  Avrupa’da da tanınmıştır. Okulumuzun bir çok sportif ve sosyal alanlarda başarı ve şampiyonlukları vardır.

2019-2020 Eğitim – Öğretim yılında , tamamen AB tarafından finanse edilen , bilgisayar teknolojisini kullanarak dil öğrenme – öğretme ve değerlendirmeyi esas alan ve yenilikçi vizyon içeren (Smart Call)  bir projeyi öğrencilerimize sunulmuştur. Bu proje okullarımızda  bir ilktir ve pilot bir uygulama olacaktır. Bu projeyle  hedefimiz  tüm bölümlerde öğrenim gören  öğrencilerimizin ortak ihtiyacı olan yabancı dil öğrenimini günümüz teknolojisini kullanarak etkin bir şekilde  karşılamaktır. Bu konuya, bir dil bir insan felsefesiyle de yaklaştık. Bu düşünce ileride,  bölgemizde gelecek vadeden  başta turizm olmak üzere farklı sektörlerde doğacak nitelikli iş gücü  ihtiyacının karşılanmasında katkı sağlayacaktır.

NEDEN MESLEK LİSELERİNİ TERCİH ETMELİYİZ ?

Tüm dünyada  bilim , teknoloji ve sanayi sürekli gelişim göstermektedir. Kalkınmış ve refah seviyesi yüksek olan ülkeler bu gelişime ayak uydurabilen ve üretim yapan ülkelerdir. Ülkemizi kalkındırmanın ve refah düzeyini yükseltmenin yolu eğitimden ve bilgi – beceri ile donanmış genç nesillerin yetiştirilmesinden geçer. Bu noktada    Meslek Liseleri çok önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır . Geleceğin nitelikli elemanlarını yetiştiren mesleki ve teknik eğitim , sistemdeki  yeterliliklere dayanan ve değişimlerle yenilenen ve süreklilik arz eden bir eğitim - öğretimin temelini oluşturur .

Gençlerimizin mesleki teknik eğitime yönlendirilmesi gerekmektedir. Böylelikle  yetiştirilecek nitelikli iş gücünün ekonomiye kazandırılması sağlanmış olur. Nitelikli mesleki teknik eğitim alınarak sanayi , bilişim ve hizmet sektörlerinde ihtiyaç duyulan istihdam karşılanmış olur . Gençlerin meslek liselerine yönelik  ilgisi olması gerekenin çok altındadır. Bunun temel nedeni gençlerin iş bulma olanaklarının üniversite mezunu öğrenciler için daha fazla olduğunu düşünmeleridir. Oysa durum tam da bunu tersidir. Üretim ve sanayi, nitelikli ara eleman bulamamaktan şikâyetçidir. Meslek lisesi mezunları üretim ve sanayi alnında nitelikli ara eleman ve teknisyen olarak çalışmaya başlayabilirler.

  1. Meslek lisesinde eğitim alan öğrenciler , bölümlerinden mezun olduklarında teknisyen ünvanını kazanırlar . Mezun olurken hem lise diplomasına hem de bir mesleğe sahip olurlar. Böylelikle hayata bir adım önde başlarlar.
  2. Kendi iş yerlerini açma imkanına sahiptirler.
  3. Meslek lisesi öğrencilerinin, staj yaptıkları işletmeler mezun olduktan sonra karşılarına iş imkanı olarak çıkmaktadır.
  4. Öğrenciler staj yaptıkları süresince  sigortalıdırlar ve yaşlarına uygun olarak asgari ücretin %30’undan az olmamak kaydıyla ücret alırlar.
  5. Meslek lisesi mezunları  ülkemizde bulunan üniversitelerin ön lisans(2 yıllık) programlarına sınavsız yerleşme hakkına sahiptirler. Ayrıca istedikleri lisans (4 yıllık) programlara sınavla yerleşebilirler . Eğitim Bakanlığından burs almada diğer lise mezunlarına  göre daha avantajlıdırlar.(Burs alma kriterlerine bakılmaz)
  6. Meslek liselerinden mezun olup üniversitede ilgili bölüme yerleşen öğrenciler diğer lise mezunlarına göre daha donanımlı olarak eğitime başlamaktadırlar.
  7. Meslek lisesi mezunu erkek öğrenciler askerlik görevlerini 15 ay yerine 12 ay yapmaktadırlar.

Meslek Liselerinin diğer liselere göre en önemli farklarından biri de öğrencilerin staj yapmalarıdır. Öğrencilerin yaptığı staja, İşletmelerde Beceri Eğitimi denilmektedir. Öğrenciler daha Lisedeyken iş koşullarını görmekte, iş hayatına hazırlanmakta ve en önemlisi öğrendikleri bilgileri iş ortamında uygulayarak, becerilerini daha fazla geliştirmektedirler. Böylece hem okula giderek eğitimine devam etmekte , hem de çalışarak kendilerine maddi bir destek sağlamaktadırlar.

Sevgili öğrenciler  bütün bu avantajları , iş bulma olanaklarını ve yeteneklerinizi ortaya koyarak , sizler için gelecek vaat eden ve  bu meslek alanlarından ilgi duyduklarınızı tercih ederek kendi geleceğinizi daha iyi planlayabilirsiniz.

 

                                                                                                                                   Cumali Avcı

                                                                                                                                   Okul Müdürü

;